Wybrane aspekty zdrowia psychicznego osób skazanych na dwie najsurowsze kary pozbawienia wolności w polsce – rozważania teoretyczne

Kliknij autora aby wyszukać wszystkie publikowane przez niego artykuły:
Magdalena Sadowska, Piotr Stępniak

4 (50) 2013 s. 283–288
Kliknij aby wrócić do spisu treści
283_4_50_2013.pdf
Cyfrowa wersja artykułu (plik PDF)

Fraza do cytowania: Sadowska M, Stępniak P Wybrane aspekty zdrowia psychicznego osób skazanych na dwie najsurowsze kary pozbawienia wolności w polsce – rozważania teoretyczne. Piel Pol. 2013;4(50):283–288.

Cel. Zaprezentowanie wybranych warunków izolacji penitencjarnej osób skazanych na dwie najsurowsze kary pozbawienia wolności: dożywotniego pozbawienia wolności oraz 25 lat pozbawienia wolności, ze szczególnym wskazaniem na warunki odbywania kary w zakładzie karnym typu zamkniętego oraz najczęściej pojawiające się zaburzenia zdrowia psychicznego w tej grupie więźniów. Materiał i metoda. Systematyczny przegląd literatury przedmiotu w aspekcie czynników wpływających na zdrowie psychiczne osób skazanych na dwie najsurowsze kary pozbawienia wolności. Wyniki. Czynniki wpływające na zdrowie psychiczne osób skazanych na dwie kary najdłuższe są takie same jak u osób skazanych na krótsze kary pozbawienia wolności, jednak ze względu na znacznie dłuższe oddziaływanie zdają się znacznie pogarszać funkcjonowanie skazanych oraz mogą mieć negatywny wpływ na cele i zadania kary pozbawienia wolności. Temat zdrowia psychicznego w tej grupie skazanych nie doczekał się pogłębionego naukowego opracowania. Podsumowanie. Zagadnienie zdrowia psychicznego osób pozbawionych wolności, a skazanych na dwie kary najsurowsze w szczególności, powinno stać się przedmiotem badań naukowych wspierających osoby pracujące z tymi skazanymi.

Słowa kluczowe: zdrowie psychiczne, osoby skazane.



Copyright © 2024 Pielęgniarstwo Polskie. Wszelkie prawa zastrzeżone