Konstytucyjny status rodziny i prawo do rodzicielstwa

Monika Urbaniak

4 (50) 2013 s. 289–294
289_4_50_2013.pdf

Fraza do cytowania: Urbaniak M Konstytucyjny status rodziny i prawo do rodzicielstwa. Piel Pol. 2013;4(50):289–294.

Zgodnie z Konstytucją RP małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Jednoznaczne rozwiązanie dotyczące definicji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny przyjęte w Konstytucji ogranicza swobodę wprowadzenia ewentualnej legalizacji związków partnerskich, albowiem nie można im przyznać statusu prawnego małżonków. Z konstytucyjnej zasady ochrony rodzicielstwa wynika prawo rodziców do odpowiedzialnego decydowania o posiadaniu dzieci, w znaczeniu pozytywnym i negatywnym, które oznacza podwójny zakaz podejmowania działań ograniczających wolność posiadania dzieci, jak również zakaz podejmowania działań przymuszających do posiadania dzieci.

Słowa kluczowe: rodzina, małżeństwo, dziecko, Konstytucja RP, prawa człowieka.