Urszula Błazucka, Halina Cieślak

1 (59) 2016 s. 23–29
23_1_59_2016.pdf

Fraza do cytowania: Błazucka U, Cieślak H Stan wiedzy studentek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na temat zakażeń HPV i związanej z nim profilaktyki. Piel Pol. 2016;1(59):23–29.

Wstęp i cel. HPV jest najistotniejszym czynnikiem rozwoju raka szyjki macicy. Głównymi typami wirusa odpowiedzialnymi za rozwój nowotworu raka szyjki macicy są typy wysokoonkogenne, wśród których najczęściej spotykane to typy 16 i 18. Znajomość czynników ryzyka pozwoli radykalnie zmniejszyć liczbę zakażeń tym wirusem. Celem niniejszej pracy była próba określenia wiedzy studentek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kierunku pielęgniarstwo na temat zakażeń HPV i związanej z nim profilaktyki. Materiał i metody. Przebadanych zostało 100 studentek pielęgniarstwa. Do badania został użyty kwestionariusz własnego autorstwa. Wyniki i wnioski. Studentki niezależnie od wieku mają dostateczną wiedzę na temat zakażeń HPV oraz profilaktyki.

Słowa kluczowe: rak szyjki macicy, HPV, profilaktyka, wiedza.