Wykorzystywanie seksualne nieletnich

Mieczysława Irena Wyderka, Agnieszka Błaszczyk

1 (59) 2016 s. 66–73
66_1_59_2016.pdf

Fraza do cytowania: Wyderka MI, Błaszczyk A Wykorzystywanie seksualne nieletnich. Piel Pol. 2016;1(59):66–73.

Wstęp. Przemoc jest działaniem skierowanym przeciwko innej osobie, które wykorzystuje dominację sił. Przejawem przemocy wobec dzieci jest wykorzystywanie seksualne. Cel. Celem pracy było przedstawienie wiedzy i świadomości badanego społeczeństwa na temat wykorzystywania seksualnego nieletnich. Próbowano dociec, skąd badane osoby czerpią wiedzę na ten temat oraz czy potrafią wskazać ośrodki niosące pomoc ofiarom bezprawia wobec dzieci i młodzieży. Materiał i metody. Badaniem objęto 100 pełnoletnich osób z województwa łódzkiego. W badaniach wykorzystano kwestionariusz ankiety. Wyniki. Spośród respondentów 74% wie, jakie jest znaczenie pojęcia „wykorzystywanie seksualne”, 46% ma świadomość, że sprawcy nie posiadają cech charakterystycznych, 100% prawidłowo podało skutki przemocy seksualnej, 62% orientuje się, jakie reakcje występują u dzieci wykorzystywanych. Tylko 32% zna ośrodki niosące pomoc ofiarom. Wiedzę na ten temat 53% badanych czerpie z Internetu, 38% – z czasopism i broszur informacyjnych. Z porad psychologa czy pedagoga szkolnego korzysta 8%, natomiast z pomocy lekarza rodzinnego – jedynie 1%. Wnioski. Poziom ogólnej wiedzy badanych na temat wykorzystywania seksualnego jest dość wysoki, ale nie zawsze potrafią oni prawidłowo wskazać ośrodki niosące pomoc ofiarom. Ofiary bardzo rzadko korzystają z porad specjalistów. Coraz częściej uświadamia się osoby, które doświadczyły przemocy, że nie ponoszą winy za to, co się stało, że mogą dochodzić sprawiedliwości nawet po latach.

Słowa kluczowe: molestowanie nieletnich, przemoc seksualna, świadomość, wiedza, wsparcie.