Czynniki jatropatogenne w pracy pielęgniarskiej

Małgorzata Fedak, Mirella Sulewska, Andrzej Krupienicz

4 (50) 2013 s. 295–299
295_4_50_2013.pdf

Fraza do cytowania: Fedak M, Sulewska M, Krupienicz A Czynniki jatropatogenne w pracy pielęgniarskiej. Piel Pol. 2013;4(50):295–299.

Pielęgniarka opiekująca się pacjentem wykonuje wiele czynności pielęgnacyjnych i w każdym z podejmowanych działań może popełnić błędy jatrogenne. Błędy te mogą stać się przyczyną nie tylko urazów fizycznych, ale i psychicznych pacjenta. Może dojść do powikłań w trakcie leczenia, wydłużenia czasu chorowania, kalectwa, a nawet do zgonu pacjenta. Konsekwencją uszkodzeń jatrogennych mogą być odparzenia, odgniecenia, odleżyny. Skutkiem błędów podczas pielęgnowania bywają także zwichnięcia stawów, zwłaszcza barkowych, zerwanie lub uszkodzenie mięśni i ścięgien. U chorych nieprzytomnych może dojść do uszkodzenia gałek ocznych. Dużym problemem jest szerzenie się zakażeń związanych z nieprzestrzeganiem zasad higieny sanitarnej i zasad postępowania aseptycznego. Celem tego opracowania jest uwrażliwienie całego zespołu terapeutycznego, a zwłaszcza pielęgniarek, na grożące pacjentowi niebezpieczeństwa i powikłania, które mogą powstać podczas wykonywania zabiegów diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych. Każda pielęgniarka powinna podejmować działania zapobiegające błędom, a w razie ich popełnienia mieć odwagę, aby się do nich przyznać. Szybko podjęte działania mogą te błędy naprawić.

Słowa kluczowe: błąd medyczny, opieka pielęgniarska, czynniki jatropatogenne.