Stanowisko farmaceutów i studentów farmacji wobec klauzuli sumienia

Justyna Baranowska, Szymon Baranowski, Jakub Kuchta, Złata Liwińska

4 (46) 2012 s. 187–189
187_4_46_2012.pdf

Fraza do cytowania: Baranowska J, Baranowski S, Kuchta J, Liwińska Z Stanowisko farmaceutów i studentów farmacji wobec klauzuli sumienia. Piel Pol. 2012;4(46):187–189.

Podjęcie działań w celu prawnego usankcjonowania klauzuli sumienia dla farmaceutów budzi wiele kontrowersji. Zwolennicy i przeciwnicy zaproponowanej zmiany prowadzą żywą dyskusję ukazując wady i zalety w sprawie sprzeciwu sumienia. Inicjatorzy powołują się na prawo do wolności sumienia i postępowania zgodnie z nim natomiast oponenci podnoszą kwestię naruszenia praw pacjenta. W niniejszym artykule zamieszczone zostały podstawowe zapisy prawne, na które powołują się obie strony. Nie są one poddawane żadnej ocenie, stanowią tylko przykład argumentów przytaczanych przez zwolenników danego stanowiska. Celem artykułu jest przedstawienie ogólnej znajomości tematu dotyczącej klauzuli sumienia przez farmaceutów i studentów farmacji w Poznaniu. Ponadto zostały pokazane wyniki ankiety przeprowadzonej na powyższej grupie, obejmującej pytania z zakresu nastawienia do klauzuli sumienia oraz ewentualnego wykorzystania przepisów pozwalających na odmowę sprzedaży środków farmaceutycznych.

Słowa kluczowe: klauzula sumienia, farmaceuta, apteka, antykoncepcja.