Ocena poziomu wiedzy kobiet na temat karmienia naturalnego

Marzena Kaźmierczak, Ewa Skoczylas, Grażyna Gebuza, Estera Mieczkowska, Małgorzata Gierszewska

3 (61) 2016 s. 308–316
308_3_61_2016.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2016.25

Fraza do cytowania: Kaźmierczak M, Skoczylas E, Gebuza G, Mieczkowska E, Gierszewska M Ocena poziomu wiedzy kobiet na temat karmienia naturalnego. Piel Pol. 2016;3(61):308–316. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2016.25

Wstęp. Karmienie mlekiem matki to najzdrowszy sposób żywienia noworodków i niemowląt. Skład mleka kobiecego jest optymalnie dopasowany do potrzeb małych dzieci, dlatego zapewnia im najlepszą ochronę. Cel. Celem pracy jest zarówno ocena poziomu wiedzy kobiet na temat karmienia naturalnego, jak i ustalenie, czy istnieją zmienne niezależne, które różnicują poziom tej wiedzy. Materiał i metody. W badaniu udział wzięło 100 kobiet. Respondentki wyraziły pisemną zgodę na przeprowadzenie badania. Narzędziem badawczym był kwestionariusz ankiety własnej konstrukcji. Wyniki. Otrzymana średnia poziomu wiedzy kobiet na temat karmienia naturalnego świadczy o przeciętnym poziomie wiedzy (PW = 0,68). Najwyższą średnią poziomu wiedzy odnotowano w aspektach: karmienie naturalne wzmacnia więź emocjonalną między matką a dzieckiem (PW = 0,98), wpływa na rozwój intelektualny dziecka (PW = 0,89), ma korzystny wpływ na inwolucję macicy (PW = 0,81). Hipotezy, które znalazły potwierdzenie, dotyczyły istotnej statystycznie zależności między poziomem wiedzy a wiekiem i stanem cywilnym badanej próby kobiet. Natomiast rodność i udział w szkole rodzenia nie różnicowały poziomu wiedzy kobiet na temat karmienia naturalnego. Wnioski. Kobiety prezentowały przeciętny poziom wiedzy na temat karmienia naturalnego. Wiek i stan cywilny różnicowały poziom wiedzy badanej próby kobiet. Nie stwierdzono znamiennej statystycznie różnicy w poziomie wiedzy kobiet na temat karmienia piersią ze względu na wykształcenie, rodność i udział w zajęciach szkoły rodzenia.

Słowa kluczowe: karmienie naturalne, ocena poziomu wiedzy.