Wiedza studentek pielęgniarstwa na temat profilaktyki raka szyjki macicy

Anita Szykuła, Józefa Czarnecka, Zofia Sienkiewicz, Ewa Kobos, Andrzej Krupienicz

3 (49) 2013 s. 157–161
157_3_49_2013.pdf

Fraza do cytowania: Szykuła A, Czarnecka J, Sienkiewicz Z, Kobos E, Krupienicz A Wiedza studentek pielęgniarstwa na temat profilaktyki raka szyjki macicy. Piel Pol. 2013;3(49):157–161.

Wstęp. W Polsce najczęstszym nowotworem narządów płciowych u kobiet jest rak szyjki macicy. Jedną z najprostszych metod wczesnego wykrywania tego nowotworu jest regularne badanie ginekologiczne, z pobraniem wymazu cytologicznego. Cel pracy. Celem pracy była ocena poziomu wiedzy studentek pielęgniarstwa na temat profilaktyki raka szyjki macicy. Materiał i metoda. Badanie zostało przeprowadzone w kwietniu 2009 roku wśród 100 studentek pielęgniarstwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w przedziale wiekowym 19–24 lata. Jako narzędzie badawcze wykorzystano kwestionariusz własnej konstrukcji, zawierający 16 pytań zamkniętych. Wyniki i omówienie. Studentki pielęgniarstwa znają znaczenie skrótu HPV (80%). Ponad połowa (59%) wie, że wirus ten przenosi się drogą kontaktów seksualnych, a ryzyko zakażenia nim zwiększa częsta zmiana partnerów seksualnych (93%). Wiedzę na temat badania cytologicznego miało 63% studentek i 44% na temat badania kolposkopowego. Wnioski. Wiedza na temat profilaktyki raka szyjki macicy jest niewystarczająca, zwłaszcza na I roku pielęgniarstwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Należy popularyzować wiedzę na temat profilaktyki raka szyjki macicy wśród kobiet.

Słowa kluczowe: rak szyjki macicy, profilaktyka, wiedza.