Sylwia Sadłowska, Anna Zera, Andrzej Krupienicz

3 (65) 2017 s. 404–408
404_3_65_2017.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2017.53

Fraza do cytowania: Sadłowska S, Zera A, Krupienicz A Poziom aktywności fizycznej studentów pielęgniarstwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Piel Pol. 2017;3(65):404–408. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2017.53

Wstęp. Aktywność fizyczna spełnia istotną funkcję w zakresie prewencji i profilaktyki wielu chorób. Stanowi jeden z najważniejszych determinantów prozdrowotnego stylu życia. Wpływa pozytywnie na wiele aspektów prawidłowego funkcjonowania organizmu. Cel. Celem badań była ocena poziomu aktywności fizycznej studentów pielęgniarstwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Materiał i metody. W badaniu wzięło udział 136 studentów. Respondenci zostali poproszeni o dobrowolne wypełnienie autorskiej, anonimowej ankiety. Analizy statystycznej dokonano testem niezależności chi-kwadrat Pearsona. Hipotezę zerową odrzucono dla p < 0,05. Wyniki. Ponad połowa respondentów nie podejmowała jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej. Dla 46,3% ankietowanych brak czasu, dla 22,1% lenistwo, a dla 19,9% nauka były największymi barierami w podejmowaniu aktywności fizycznej. Studenci najchętniej wybierali ćwiczenia fitness, bieganie i spacery. Częstotliwość uprawiania sportu przekłada się na częstość odczuwania przez studentów dolegliwości – im mniejszy poziom aktywności fizycznej, tym częściej występują różne schorzenia. Wszyscy ankietowani uważają, że aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie mają wpływ na zdrowie. Wnioski. Studenci pielęgniarstwa byli świadomi, że aktywność fizyczna oraz prawidłowy jadłospis mają wpływ na zdrowie. Osoby nieuprawiające sportu częściej odczuwały różnego rodzaju dolegliwości. Uprawianie ćwiczeń ruchowych było ograniczone przez brak czasu oraz niechęć do aktywności fizycznej. Poziom aktywności fizycznej studentów pielęgniarstwa był niezadowalający.

Słowa kluczowe: aktywność fizyczna, pielęgniarstwo, studenci.