Diagnoza stanu zdrowia studentów i ich opinie o zagrożeniach zdrowotnych

Renata Rasińska, Iwona Nowakowska, Jan Nowomiejski

2 (48) 2013 s. 79–84
79_2_48_2013.pdf

Fraza do cytowania: Rasińska R, Nowakowska I, Nowomiejski J Diagnoza stanu zdrowia studentów i ich opinie o zagrożeniach zdrowotnych. Piel Pol. 2013;2(48):79–84.

Zdrowie zgodnie z obecną definicją Światowej Organizacji Zdrowia to nie tylko całkowity brak choroby czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, czyli dobrego samopoczucia. Celem badań była diagnoza stanu zdrowia studentek pierwszego roku Położnictwa. Oprócz pytań ankietowych własnego autorstwa przeprowadzono badania za pomocą kwestionariusza powszechnie stosowanego w badaniach psychologicznych z zakresu psychologii zdrowia tzw. Inwentarza Zachowań Zdrowotnych. Badana grupa wypełniła także ankietę dotyczącą zagrożeń zdrowotnych. Porównując przeprowadzoną diagnozę stanu zdrowia badanej grupy studentek z przedstawionymi danymi z badań Centrum Badań Opinii Społecznych zauważyć można, że młode osoby są zadowolone ze swojego stanu zdrowia, jak również dbają o zdrowie. Jednak prezentują niskie i przeciętne zachowania zdrowotne, a tylko niewielka grupa osób przyznaje się do pożądanych wysokich zachowań zdrowotnych. Przyczyny zmniejszenia się ilości czasu wolnego są związane przede wszystkim ze zwiększeniem się ilości obowiązków, do których należy podjęcie nauki w czasie studiów. Ponieważ zdrowie jest jednym z podstawowych czynników dobrostanu człowieka należy poznać jego zagrożenia, aby móc w odpowiedni sposób zapobiec i zwalczać ich wpływ na zdrowie. Badane młode kobiety nie są świadome wszystkich konsekwencji zagrożeń zdrowotnych. W związku z powyższym należałoby zadbać o systematyczną edukację zdrowotną w zakresie działań zmniejszających negatywny wpływ zagrożeń na zdrowie. Młodzi ludzie powinni zrozumieć, że zdrowie to najważniejszy sprzymierzeniec człowieka, który zapewnia mu radość, sukces i szczęście.

Słowa kluczowe: zdrowie, zagrożenia zdrowotne.