Lucyna Ścisło, Magdalena Staszkiewicz, Elżbieta Walewska, Agnieszka Kołodziej, Marta Majorczyk, Daromir Godula, Antoni Szczepanik

1 (71) 2019 s. 54–60
54_1_71_2019.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2019.7

Fraza do cytowania: Ścisło L, Staszkiewicz M, Walewska E, Kołodziej A, Majorczyk M, Godula D, Szczepanik A Stan odżywienia pacjentów z uszkodzonym centralnym systemem nerwowym oraz urazem wielonarządowym hospitalizowanych w oddziale intensywnej terapii. Piel Pol. 2019;1(71):54–60. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2019.7

Wstęp. Uszkodzenie centralnego systemu nerwowego oraz uraz wielonarządowy to schorzenia kwalifi kujące pacjentów do leczenia w oddziale intensywnej terapii. Rozpoznanie zaburzeń odżywienia oraz wczesne wdrożenie leczenia żywieniowego jest niezwykle istotne, przyspiesza proces regeneracji organizmu, tym samym hospitalizacji chorego. Cel. Ocena oraz porównanie stanu odżywienia pacjentów z uszkodzeniem centralnego systemu nerwowego oraz po urazie wielonarządowym leczonych w oddziale intensywnej terapii. Materiał i metody. Badaniem objęto 102 osoby: z uszkodzeniem centralnego systemu nerwowego (48 osób) oraz z urazem wielonarządowym (54 osoby). Zastosowano metody statystyki opisowej oraz przeprowadzono analizę jakościową. Wyniki. W grupie badanej stan odżywienia oceniany pod kątem wartości albumin uległ pogorszeniu w 5. tygodniu pobytu względem badania w 1. tygodniu. U pacjentów z uszkodzeniem centralnego systemu nerwowego wartość białka w surowicy krwi w 1. tygodniu hospitalizacji była poniżej przyjętej normy. W każdym kolejnym tygodniu wartości zbliżały się do granicy normy, natomiast u pacjentów z urazem wielonarządowym statystycznie przez cały okres hospitalizacji poziom białka utrzymywał się poniżej przyjętej normy. W grupie pacjentów z uszkodzeniem centralnego systemu nerwowego stan odżywienia oceniany pod kątem całkowitej liczby limfocytów uległ w 5. tygodniu pobytu poprawie względem badania w 1. tygodniu pobytu, natomiast w grupie pacjentów po urazie wielonarządowym stan odżywienia oceniany w 5. tygodniu hospitalizacji pod kątem całkowitej liczby limfocytów uległ pogorszeniu względem badania w 1. tygodniu pobytu. Wnioski. Ocena stan odżywienia wszystkich badanych pacjentów przebywających w oddziale intensywnej terapii wskazała na wystąpienie niedożywienia u 76% tych chorych oraz pogłębienie się go w ciągu 5-tygodniowej hospitalizacji.

Słowa kluczowe: niedożywienie, uraz wielonarządowy, centralny system nerwowy.