Magdalena Izydorczyk, Roma Bajzert

2 (48) 2013 s. 137–139
137_2_48_2013.pdf

Fraza do cytowania: Izydorczyk M, Bajzert R Pacjentka z rozpoznaniem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, zaburzenia schizotypowego oraz problemowego używania substancji odurzających w kontekście nieprawidłowo funkcjonującego systemu rodzinnego. Studium przypadku. Piel Pol. 2013;2(48):137–139.

Cel. Celem artykułu jest pokazanie wpływu systemu rodzinnego na przebieg zaburzeń psychicznych u dzieci. Metoda. Analiza przypadku w rozumieniu podejścia systemowego. Analiza dokumentacji medycznej. Wnioski. System rodzinny jest podstawową grupą odniesienia. Zaburzenia rodziców mają wpływ na rozwój zaburzeń u dzieci. Nieprawidłowe funkcjonowanie systemu rodzinnego wpływa na wyostrzenie objawów chorobowych uwarunkowanych biologicznie. Poziom funkcjonowania rodziców warunkuje przyjęcie diagnozy.

Słowa kluczowe: zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, system rodzinny, młodzież, zaburzenie schizotypowe.