Wpływ zachowań rodziny na zachowania żywieniowe dzieci

Renata Rasińska, Alicja Głowacka-Rębała

1 (47) 2013 s. 12–17
12_1_47_2013.pdf

Fraza do cytowania: Rasińska R, Głowacka-Rębała A Wpływ zachowań rodziny na zachowania żywieniowe dzieci. Piel Pol. 2013;1(47):12–17.

Wstęp. Nadwaga i otyłość to gwałtownie narastający problem zdrowia publicznego. W Polsce, jak i na całym świecie, zwiększa się częstość występowania otyłości lub nadwagi u dzieci i ludzi dorosłych. Zachowania zdrowotne są wynikiem socjalizacji i można je kształcić od najwcześniejszych lat życia. Cel. Celem badań była analiza wpływu zachowań rodziny na zachowania żywieniowe dzieci. Analiza obejmowała zachowania rodziny podczas posiłków oraz w czasie uroczystości rodzinnych. Materiał i metody. Badania zostały przeprowadzone w grupie dzieci w wieku 8–13 lat, za pomocą kwestionariusza własnego autorstwa na temat nawyków żywieniowych. Wyniki wykazują, że badani najczęściej deklarują, że główne posiłki spożywają przeważnie razem przy stole, jednak czasami dzieci jedzą same. Przyznają się również, że w czasie jedzenia posiłków często oglądają telewizję, słuchają radia lub grają w gry komputerowe. Oprócz najczęściej stosowanych nagród słownych w rodzinach wykorzystuje się także słodycze jako jedną z form nagród. Ponadto dzieci otrzymują słodycze z okazji uroczystości rodzinnych i świąt. Rodzice nagradzają dzieci słodyczami również za dobre oceny, jak i dobre zachowanie. Wyniki. Podsumowując, wśród dzieci i ich rodziców należy rozpowszechnić zasadę, że słodycze to jedzenie, a nie nagroda, kara czy pocieszenie i nie powinny one zastępować nimi innych posiłków i form aktywności. Rolą rodziny jest więc przekazywanie dzieciom zasad prawidłowych zachowań zdrowotnych. W wyniku nacisku przez organizacje konsumenckie powinno doprowadzić się do ograniczenia liczby reklam niezdrowej żywności, emitowanych w godzinach najwyższej oglądalności telewizji przez dzieci i młodzież. Ważnym elementem polityki publicznej sprzyjającej zdrowiu społeczeństwa jest stwarzanie warunków do aktywności fizycznej i zachęcanie dzieci i młodzież do jej podejmowania.

Słowa kluczowe: zachowania żywieniowe, dzieci.