Katarzyna Szymoniak, Agata Słomińska, Dorota Ćwiek

4 (82) 2021 s. 158–165
158_4_82_2021.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2021.17

Fraza do cytowania: Szymoniak K, Słomińska A, Ćwiek D Analiza infekcji występujących u noworodków hospitalizowanych w klinice neonatologii. Piel Pol. 2021;4(82):158–165. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2021.17

Wstęp. Narodziny dla noworodka wiążą się ze zmianą otoczenia, ze względnie sterylnego środowiska wewnątrzmacicznego na pozamaciczny. Choroby infekcyjne pozostają jednym z głównych wyzwań w medycynie wśród noworodków. Cel. Celem pracy było określenie czynników determinujących rodzaj infekcji występujących u noworodków hospitalizowanych w Klinice Neonatologii PUM w Policach. Materiał i metody. Do badań zakwalifikowano 55 dzieci przebywających w Klinice Neonatologii PUM w SPSK nr 1 w Policach. Powyższa praca jest jednoośrodkowym badaniem obserwacyjnym bazującym na retrospektywnej analizie danych. Analizę statystyczną wykonano w programie The R Project w wersji 3.6.2. Wyniki. Najczęstszym rodzajem infekcji wśród dzieci było zapalenie płuc (56,36%). U wcześniaków istotnie częściej występowało zapalenie płuc (77,42%). Dzieci urodzone zarówno poprzez poród fizjologiczny, jak i cięcie cesarskie częściej chorowały na zapalenie płuc (odpowiednio 40,0% i 65,71%). U noworodków urodzonych w stanie średnim i w stanie dobrym według skali Apgar rozpoznano zapalenie płuc (78,95%; 44,44%). Ponad 52,0% dzieci urodziło się z wagą urodzeniową ≤ 2500 g i istotnie częściej chorowały one na zapalenie płuc (72,41%). W przypadku pobranych wymazów u dzieci przeważał wynik ujemny (58,18%), tak samo jak w wypadku pobranych posiewów (70,91%). Najczęściej wśród dzieci występowały bakterie chorobotwórcze, typu Escherichia coli (14,55%), Klebsiella pneumoniae (14,55%) oraz Enterobacter cloacae (9,09%). Wnioski. 1) Wcześniactwo oraz niska masa urodzeniowa są istotnymi czynnikami determinującymi występowanie zapalenia płuc u noworodków. 2) Przedwczesne odpływanie płynu owodniowego nie ma szczególnego związku z występowaniem infekcji u noworodków, ale, jeśli wody płodowe odpływają powyżej 6 godzin, dominuje zapalenie płuc. 3) Dodatni wynik nosicielstwa GBS u matki nie jest jednoznacznym ryzykiem transmisji wertykalnej na noworodka w okresie okołoporodowym.

Słowa kluczowe: infekcja, noworodek, zapalenie płuc.