Dawid Makowicz, Renata Dziubaszewska, Natalia Makowicz, Patrycja Barna

2 (84) 2022 s. 69–75
69_2_84_2022.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2022.6

Fraza do cytowania: Makowicz D, Dziubaszewska R, Makowicz N, Barna P Satysfakcja pielęgniarzy z wykonywania pracy zawodowej w systemie ochrony zdrowia. Piel Pol. 2022;2(84):69–75. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2022.6

Wstęp. Zazwyczaj, gdy myślimy o pielęgniarstwie wyobrażamy sobie kobietę pochyloną nad pacjentem i troszczącą się o jego zdrowie. Stereotyp ten związany jest z historią pielęgniarstwa, koncentrującą się niemal wyłącznie na feminizacji zawodu oraz założeniach, że pracę pielęgniarską powinny podejmować wyłącznie kobiety. Pomimo iż w wielu krajach pielęgniarstwo jest atrakcyjnym zawodem dla mężczyzn, to jednak w Polsce zainteresowanie mężczyzn tą profesją jest nadal rzadkością. Cel. Ocena satysfakcji pielęgniarzy z wykonywanej pracy zawodowej w systemie ochrony zdrowia. Materiał i metody. Badanie zostało przeprowadzone przy użyciu metody sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem autorskiego kwestionariusza ankiety, składającego się z 15 pytań zamkniętych oraz metryczki. Materiał do badania został zebrany w marcu 2019 roku. Badaniem objęto 153 pielęgniarzy pracujących w szpitalach w województwach małopolskim i podkarpackim. Wyniki. Do głównych przyczyn wyboru zawodu pielęgniarza należą: chęć pomocy innym (49%) oraz gwarancja zatrudnienia (25,5%). Większość pielęgniarzy (72,6%) uważa, iż łatwiej jest znaleźć zatrudnienie ze względu na deficyt mężczyzn w branży pielęgniarskiej. Największy odsetek ankietowanych pielęgniarzy (81%) odczuwa satysfakcję z wykonywanej pracy. Wnioski. Pomimo występowania przejawów dyskryminacji mężczyzn wykonujących zawód pielęgniarski, podejmowana praca jest dla nich atrakcyjna zawodowo. Największym mankamentem podejmowanej pracy pielęgniarskiej dla mężczyzn są zbyt niskie zarobki w stosunku do odpowiedzialności oraz nadmiar dokumentacji medycznej.

Słowa kluczowe: pielęgniarz, satysfakcja z pracy, zawód medyczny.