Małgorzata Chmielewska, Dorota Trybusińska

2 (84) 2022 s. 83–89
83_2_84_2022.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2022.8

Fraza do cytowania: Chmielewska M, Trybusińska D Analiza używania narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych wśród nastolatków z Radomia i powiatu radomskiego. Piel Pol. 2022;2(84):83–89. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2022.8

Wstęp. Analiza licznych badań wskazuje na wysoki poziom zagrożenia narkotykami młodego pokolenia. Problem ten jest wielowymiarowy i obciążony licznymi, negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Ryzyko związane z używaniem substancji psychoaktywnych dotyczy również nastolatków z Radomia oraz powiatu radomskiego. Zasadnym wydaje się pogłębienie tego zagadnienia. Cel. Określenie skali używania narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych wśród nastolatków z Radomia i powiatu radomskiego. Materiał i metoda. Badania przeprowadzono wśród 860 nastolatków w wieku 13–19 lat. W badaniach zastosowano metodę sondażu diagnostycznego oraz posłużono się techniką badawczą w postaci ankiety, narzędziem badawczym był kwestionariusz ankiety. Wyniki. 16,5% ogółu respondentów kiedykolwiek używało narkotyku, w czasie ostatnich 12 miesięcy – 11,9%, a 6,4% – w ciągu ostatnich 30 dni przed badaniem. Odsetek osób mających kontakt z nowymi substancjami psychoaktywnymi (NSP) kiedykolwiek w życiu wyniósł 4,6%, a w ciągu ostatniego roku i 30 dni przed badaniem – po 2,3%. Głównym narkotykiem jest marihuana, a wśród nowych narkotyków (NSP) dominowały silne związki katynonów. Zmienne wskazują na większe ryzyko uzależnienia od narkotyków wśród chłopców niż dziewcząt. Grupą najczęściej przyznającą się do zażywania narkotyków w ostatnim roku byli licealiści i uczniowie szkół zawodowych, a NSP – uczniowie szkół średnich technicznych i gimnazjalnych. Wnioski. Pierwsze eksperymenty z narkotykami mają miejsce głównie w wieku 15–17 lat. Marihuana stanowi narkotyk wprowadzający w świat nielegalnych substancji i jest najbardziej popularna. Wśród NSP, których użycie jest znacznie niższe, najpopularniejsze są syntetyczne katynony i kanabinoidy. Płeć, wiek i typ szkoły różnicują przyjmowanie nielegalnych substancji psychoaktywnych.

Słowa kluczowe: narkotyki, nowe substancje psychoaktywne, nastolatkowie.