Opieka pielęgniarska nad chorym z mózgowym porażeniem dziecięcym – studium przypadku

Kliknij autora aby wyszukać wszystkie publikowane przez niego artykuły:
Gabriela Izabela Szulerowicz, Barbara Grabowska-Fudala

2 (88) 2023 s. 63–69
Kliknij aby wrócić do spisu treści
63_2_88_2023.pdf
Cyfrowa wersja artykułu (plik PDF)

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2023.6

Fraza do cytowania: Szulerowicz GI, Grabowska-Fudala B Opieka pielęgniarska nad chorym z mózgowym porażeniem dziecięcym – studium przypadku. Piel Pol. 2023;2(88):63–69. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2023.6

Wstęp. Mózgowe porażenie dziecięce to zespół zaburzeń rozwoju układu ruchu oraz postawy spowodowany niepostępującym uszkodzeniem mózgu w okresie płodowym lub niemowlęcym, skutkujący ograniczeniem aktywności. Wyróżnia się jego 3 główne postacie: spastyczną, dyskinetyczną i ataktyczną. Cel. Celem pracy jest przedstawienie planu opieki pielęgniarskiej nad nastoletnią osobą z mózgowym porażeniem dziecięcym. Materiał i metody. Na podstawie opisu przypadku przedstawiono plan opieki pielęgniarskiej nad chorą z czterokończynowym, spastycznym mózgowym porażeniem dziecięcym w trakcie hospitalizacji. Wnioski. 1) Opieka pielęgniarska nad pacjentem z mózgowym porażeniem dziecięcym jest ukierunkowana na wspieranie i pogłębianie jego samodzielności i zdolności do samoopieki. 2) W trakcie sprawowania opieki pielęgniarskiej nad chorym z mózgowym porażeniem dziecięcym duże znaczenie ma świadomość zespołu pielęgniarskiego na temat odrębności zachowania chorego, jego reakcji oraz wrażliwości. 3) W opiece pielęgniarskiej nad chorym z mózgowym porażeniem dziecięcym ze względu na złożoność jego potrzeb, istotna jest współpraca pomiędzy członkami zespołu terapeutycznego.

Słowa kluczowe: mózgowe porażenie dziecięce, opieka pielęgniarska, spastyczność mięśni, przewlekłe ograniczenie aktywności, opis przypadku.



Copyright © 2024 Pielęgniarstwo Polskie. Wszelkie prawa zastrzeżone