Wiedza studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na temat osteoporozy

Józefa Czarnecka, Ewa Kobos, Zofia Sienkiewicz, Andrzej Krupienicz

1 (55) 2015 s. 61–67
61_1_55_2015.pdf

Fraza do cytowania: Czarnecka J, Kobos E, Sienkiewicz Z, Krupienicz A Wiedza studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na temat osteoporozy. Piel Pol. 2015;1(55):61–67.

Wstęp. We współczesnym świecie osteoporoza nie jest traktowana jako element naturalnego procesu starzenia się, lecz jako skomplikowana choroba, która ma związek z niemalże każdym aspektem zdrowia. Cel. Celem pracy była ocena poziomu wiedzy studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na temat osteoporozy oraz porównanie stanu wiedzy studentów z kierunku pielęgniarstwo i zdrowie publiczne. Materiał i metody. Badana grupa liczyła 100 studentów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (50 studentów z kierunku pielęgniarstwo i 50 ze zdrowia publicznego). W badaniu zastosowano autorski kwestionariusz, składający się z 23 pytań zamkniętych. Do obliczenia różnicy istotnie statystycznej między studentami zdrowia publicznego a pielęgniarstwa wykorzystano metodę testu U Manna-Whitneya. Wyniki. Grupę ankietowanych reprezentowały głównie kobiety (86 studentek i 14 studentów). Analiza wyników badań wykazała, że średnia procentowa ilość prawidłowych odpowiedzi dla studentów z kierunku zdrowie publiczne wynosi 40,73%, zaś studentów z pielęgniarstwa wynosi 54,67%. Odnotowano różnicę istotną statystycznie (p = 0,000) między poziomem wiedzy studentów z kierunku zdrowie publiczne a wiedzą studentów z pielęgniarstwa, na korzyść studentów pielęgniarstwa. Wnioski. Poziom wiedzy studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na temat osteoporozy kształtował się na poziomie dostatecznym. Procentowa ilość prawidłowych odpowiedzi w grupie badanych z kierunku pielęgniarstwo przyjmowała większe wartości, niż w grupie badanych z kierunku zdrowie publiczne.

Słowa kluczowe: osteoporoza, wiedza, złamanie kości, profilaktyka.