Ocena nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej i troski o zdrowie w hierarchii uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej nr 3 w nakle nad notecią

Kliknij autora aby wyszukać wszystkie publikowane przez niego artykuły:
Jolanta Czajkowska-Fesio, Andrzej Kurylak

4 (50) 2013 s. 262–269
Kliknij aby wrócić do spisu treści
262_4_50_2013.pdf
Cyfrowa wersja artykułu (plik PDF)

Fraza do cytowania: Czajkowska-Fesio J, Kurylak A Ocena nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej i troski o zdrowie w hierarchii uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej nr 3 w nakle nad notecią. Piel Pol. 2013;4(50):262–269.

Wstęp i cel pracy. W pracy podjęto próbę oceny nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej, a także troski o zdrowie uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej w jednym z mniejszych miast w województwie kujawsko-pomorskim. Materiał i metody. Badaniami objęto 119 dzieci. Narzędziem badawczym była ankieta własnej konstrukcji, którą badane dzieci wypełniały anonimowo. Pytano o istotne dla utrzymania zdrowia działania i nawyki. Dzieci odpowiadały również na pytania dotyczące zdrowia psychicznego, w tym wypoczynku, kontaktów z rówieśnikami. Dbałość o zdrowie przejawia się nie tylko wówczas, gdy się je traci, ale przede wszystkim w trosce o prawidłowe odżywianie i utrzymywanie sprawności fizycznej. Wnioski. Należy podejmować takie działania, które promują zdrowy tryb życia wśród dzieci na każdym etapie dorastania. Działania te powinny być dwukierunkowe, obejmując swym zasięgiem zarówno rodziców, jak i nauczycieli, aby wspólnie mogli przekazywać dzieciom odpowiednią wiedzę na temat zachowań zdrowotnych.

Słowa kluczowe: zachowania zdrowotne, styl życia, dzieci, rodzice, nauczyciele.



Copyright © 2024 Pielęgniarstwo Polskie. Wszelkie prawa zastrzeżone