Jolanta Tomczak, Wojciech Strzelecki

4 (46) 2012 s. 214–220
214_4_46_2012.pdf

Fraza do cytowania: Tomczak J, Strzelecki W Wybrane czynniki osobowościowe jako predyktory kształtowania się zainteresowań i pasji studentów uczelni wyższych. Piel Pol. 2012;4(46):214–220.

Wstęp. Zainteresowania, a w szczególności pasje, pełnią niezwykle istotną rolę w życiu człowieka. Na przestrzeni lat mogą się one zmieniać, zacierać bądź ewoluować. Pasja może być również czynnikiem decydującym o wyborze drogi zawodowej. Pielęgnowanie zainteresowań rozbieżnych z wykonywanym zawodem jest niemniej rozwijające. Cel pracy. Głównym celem pracy jest określenie wpływu wybranych cech osobowości, na posiadanie pasji oraz zainteresowań wśród studentów uczelni wyższych. Materiał i metody. Grupę badawczą stanowiło 195 osób, będących studentami poznańskich uczelni wyższych. Wśród ankietowanych były 122 kobiety i 73 mężczyzn. Wiek badanych osób wahał się od 20 do 51 lat. Narzędziem badawczym była autorska ankieta oraz wybrane pytania zawarte w kwestionariuszu autorstwa H. Eysencka, EPQ-R (Eysenck Personality Questionnaire-Revised). Wyniki. 61% badanych studentów posiada pasje, natomiast aż 94% studentów posiada zainteresowania, 6% z badanych studentów nie posiada żadnych zainteresowań. Na podstawie odpowiedzi uzyskanych z ankiety wyodrębniono 14 rodzajów pasji i 17 rodzajów zainteresowań. Wśród badanych studentów cechujących się ekstrawertyzmem w połączeniu ze zrównoważeniem emocjonalnym (sangwinik), aż 70% deklaruje posiadanie pasji, natomiast zaledwie 30% jej nie deklaruje. W grupie flegmatyków – osoby cechujące się połączeniem introwersji ze zrównoważeniem emocjonalnym, 46% posiadało pasje, natomiast aż 54% jej nie posiadało. Wnioski. Na posiadanie pasji wpływa ekstrawertywny typ osobowości w połączeniu ze zrównoważeniem emocjonalnym. Stwierdzono, że różnica jest istotna statystycznie. Na podstawie przeprowadzonych testów statystycznych nie potwierdzono zależności istotnej statystycznie pomiędzy płcią a posiadaniem zainteresowań.

Słowa kluczowe: pasja, zainteresowania, cechy osobowości.