Magdalena Strugała, Marzena Adamczewska, Dorota Talarska

2 (72) 2019 s. 165–170

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2019.22

Fraza do cytowania: Strugała M, Adamczewska M, Talarska D Analiza wiedzy studentów kierunku pielęgniarstwa na temat zagrożeń i uciążliwych warunków pracy pielęgniarek. Piel Pol. 2019;2(72):165–170. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2019.22

Wstęp. W środowisku pracy pielęgniarki jest wiele biologicznych, fizycznych, psychicznych, chemicznych i ergonomicznych zagrożeń związanych ze specyfiką zawodu. Cel. Celem pracy była ocena wiedzy studentów pielęgniarstwa na temat zagrożeń i uciążliwych warunków pracy na stanowisku pielęgniarki. Materiał i metoda. W badaniu wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego. Narzędziem badawczym był kwestionariusz ankiety własnej zawierający 42 pytania testowe.
Badanymi było 100 studentów kierunku pielęgniarstwa, w tym 81 kobiet i 19 mężczyzn, w wieku od 18 do 51 lat. Ankietowani studiowali na studiach licencjackich oraz magisterskich. Wyniki. Niewiele ponad połowa studentów (51%) miało dostateczną wiedzę na temat zagrożeń i uciążliwych warunków pracy pielęgniarek. Dobrą wiedzą charakteryzowało się 31% osób, a bardzo dobrą – 9%. Pozostali studenci (9%) mieli niewystarczające wiadomości na ten temat. 66% respondentów oceniało poziom swojej jako niepełny, 20% zadowalający, a 13% osób – jako słaby. Jeden student podał, że nie posiada żadnej wiedzy. Wnioski. 1) Wiedza studentów na temat zagrożeń i uciążliwych warunków pracy pielęgniarek jest na niewystarczającym poziomie. 2) Studenci są świadomi posiadanej przez siebie wiedzy i ewentualnych braków. 3) Miejsce zamieszkania, stopień studiów oraz samoocena mają wpływ na posiadaną przez studentów wiedzę na temat zagrożeń i uciążliwych warunków pracy na stanowisku pielęgniarki.

Słowa kluczowe: wiedza, zagrożenia, uciążliwe warunki, praca, pielęgniarka.